Skip to navigation Skip to Content
Join a world-class health system. Find jobs

Athletic trainer schedule

​​​​​​​​​​​​​​​​​​Athletic trainers make regular visits to schools receiving athletic training services, during practice times to care for injuries where and when they occur. 

The athletic trainers and team physicians also are on the sidelines for many events, tournaments and games providing initial injury management. Since it’s impossible to be at every contest because of time conflicts, coverage is based on sport specific injury rates and injury potential, and as the schedule allows.​

The athletic trainer schedule below is subject to change without notice and is provided as a courtesy. Athletic trainers attend athletic events throughout the school year and may not be on-site at schools during scheduled times, if event coverage is needed.​

​​​Manager: ​

Jim Nesbit​, M.S., LAT, NASM-PES ​

715-762-7474​

​Medical Director: 

Laurel Rudolph, M.D.​

715-389-4747​​​​​​


​​High School​​​​​


​Date/Time​

Trainer

Abbotsford

Abbortsford Falcons

Tuesday and Thursday after school, Friday as needed

Sam Voight, LAT

715-897-0867

Athens

​    Athens logo

Wednesday, Friday or as needed after school

Maddie Oleksy, LAT

715-630-4495

Auburndale

   Auburndale

Monday, Wednesday Friday and as needed after school

Maggie Charek LAT ATC

414-526-3655

​Beaver Dam 

​Monday-Friday after school

​Tyler Koerth, LAT

920-242-8706

Birchwood

​  

Wednesday school visits

Jennifer Sobotta, LAT

715-404-5242

​Bruce

​    Bruce mascot

​Monday lunch visit

Jon Ekhoff, ATC

608-697-6259

Butternut

​   Butternut logo

Wednesday lunch visit

Jim Nesbit, M.S., LAT, NASM-PES 

715-820-2651

Chequamegon

​  Chequamegon logo

Tuesday and Thursday afterschool

Jim Nesbit, M.S., LAT, NASM-PES 

715-820-2651

Chetek - Weyerhaeuser

  Chetek-Weyerhaeuser Bulldogs

Monday, Tuesday and Thursday after school

Jennifer Sobotta, LAT

715-404-5242

Colby

​   Colby logo

Tuesday and Thursday or as needed after school

Maddie Oleksy, LAT

715-630-4495

Columbus

​   Columbus logo

Monday and Friday Late visit and Wednesday after school

Rochelle Thesing, LAT

608-799-7246

​Dodgeland


​Monday and Thursday after school

​Wendi Schoeb, LAT

507-412-9401

Durand

​ Durand Panthers

Tuesday and Thursday after school

Luke Howard, LAT ATC MS

715-450-4732

Eau Claire Immanuel Lutheren

 ​ Immanuel logo

Thursday noon hour

Luke Howard, LAT ATC MS

715-450-4732

Eau Claire Memorial

 ​ Eau Claire Memorial logo

Monday-Friday after school

Jessica Torgerson, LAT ATC

715-577-0714

Eau Claire Memorial

​  Eau Claire Memorial logo

Monday-Friday after school

Karlee Bitney, LAT ATC

715-533-4787

Eau Claire Memorial MD

 ​ Eau Claire Memorial logo

Area event coverage as schedule allows

Adam Atkins, MD

608-322-3732

Eau Claire North

​  Eau Claire North

Monday-Friday

Katie Luttropp, LAT

715-305-1897

Eau Claire North MD

 ​ Eau Claire North

Area event coverage as schedule allows

Tamira Miranowski, DO

507-382-0730

Eau Claire Regis

​   Eau Claire Regis Rambler

Monday-Friday after school

Jon Purvis, LAT

715-560-1451

​Flambeau

​     Flambeau logo

​Tuesday and Thursday after school

Jon Ekhoff, ATC

608-697-6259

Granton

​ Granton High School

As needed

Rochelle Thesing, LAT

608-799-7246

Greenwood

​ Greenwood logo

Monday after Loyal, Wednesday after school and Friday as needed

Sam Voight, LAT

715-897-0867

​Horicon 


​Monday and Wednesday after school

​Chris Seul, LAT

414-254-1629

​Ladysmith

​  Ladysmith logo

​Monday-Friday after school

Jon Ekhoff, ATC
608-697-6259

Lake Holcombe

​  Lake Holcolmbe logo

Monday and Thursday during school hours

Jennifer Sobotta, LAT

715-404-5242

Lakeland Union High

 ​Lakeland Union logo

Monday–Friday after school

Zach Furtak, LAT

715-661-1290

Loyal

​ Loyal Greyhounds

Monday after school, Wednesday after Greenwood and Friday as needed

Sam Voight, LAT

715-897-0867

Marshfield Senior High

​   Marshfield logo

Monday – Friday after school

Paige Albrecht, LAT ATC

715-207-1656

​​Neillsville

​   Neillsville logo

​Monday-Friday after school

​Michael Doersch, LAT ATC

715-743-8440

Northland Lutheran

 ​ Northern Lutheran logo

Wednesday at noon

Chris Orgeman, LAT

715-216-3534

Northland Pines

  ​Northland Pines logo

After school and event coverage

Zach Furtak, LAT

715-661-1290

Phillips

 ​  Phillips logo

Monday at 10 a.m.

Friday after school

Jim Nesbit, M.S., LAT, NASM-PES 

715-820-2651

Pittsville

​  Pittsville logo

Tuesday, Thursday and as needed after school

Maggie Charek LAT ATC

414-526-3655

Rice Lake

​ Warriors logo

Monday - Friday after school

Nicole Slovensky, LAT ATC

715-213-6328

Spencer

​ Spencer logo

Monday and as needed after school

Maddie Oleksy, LAT

715-630-4495

Stratford

​   Stratford logo

Monday and Friday after school and Wednesday late visit

Rochelle Thesing, LAT

608-799-7246

​UW-Stevens Point

​   UWSP logo

​Daily

​See full trainer list


Wisconsin Rapids Lincoln

​   Wisconsin Rapids logo

Monday –Friday after school

Richard L Henke LAT

715-459-4732

Wisconsin Valley Lutheran

​     Wisconsin Valley Lutheran logo

Wednesday at 1 p.m.

Chris Orgeman, LAT

715-216-3534

Wittenberg-Birnamwood

​  Wittenberg logo

Monday (late visit) Wednesday, Friday after school

Chris Orgeman, LAT

715-216-3534